Farnost Kerhartice

Kostel sv. Marie Magdalény

Římskokatolická farnost Kerhartice je územní společenství římských katolíků v Kerharticích a okolí. Kerhartická farnost vznikla v roce 1853 oddělením z farnosti Markvartice. Od roku 2005 je farnost spravována farou v Srbské Kamenici.

Kerhartice /Gersdorf bei Böhmisch Kamnitz/

Kostel sv. Marie Magdalény

pravidelně každou 2. neděli v měsíci od 16:30h

P. Jozef KUJAN, SDB

Do věže kostela přibyly v roce 2006 dva nové zvony odlité firmou Rudolf Perner v německém Pasově. Původní staré zvony byly z kostelní věže zabaveny na válečné účely v roce 1942. Jeden z nich z roku 1512 je zapůjčen do kostela sv. Víta v Příchovicích v Jizerských horách.

Na věži vyzvánějí k větší cti a slávě Boží tři zvony:

• historický zvon sv. Václav z roku 1536  (hmotnost cca 600 kg).

a dva nové zvony  z roku 2006:

• sv. Marie Magdaléna (363 kg)
  • a Čtrnáct svatých pomocníků (319 kg).

Nové zvony byly vysvěceny dne 9. září 2006 u příležitosti kerhartického posvícení. Oby nové zvony se ozývají i s historickým zvonem z roku 1536 vždy v neděli v pravé poledne a před bohoslužbou.

Kostel sv. Marie Magdalény v Kerharticích, barokní jednolodní stavba s obdélným, polokruhově ukončeným presbytářem, s obdélnou kaplí a sakristií po stranách, s oratořemi v patře, byl postaven v polovině 18. století a v letech 1776 – 1779 rozšířen (presbytář a sakristie s oratořemi)  dle plánu Johanna Wenzela Kosche z Děčína, dvorního stavitele rodu Kinských.

Kerhartická farnost byla založena v roce 1853, oddělením z farnosti Markvartice.

V kostele se nacházel  výjimečný křídlový hl. oltář  sv. Maří Magdalény z roku 1507, který byl jako velmi cenné dílo v roce 1887 odvezen do Diecézního muzea v Litoměřicích, kde je dnes součástí expozice.

Koncem 19. století byl nahrazen novorenesančním, který byl spolu s ostatním cennějším vybavením kostela ze 17. a 18. století v době komunismu zničen.  Z původního vybavení kostela se dochoval pouze ústřední kříž a křtitelnice.

Při jižní stěně kostela se nachází několik pěkných náhrobníků z 1. poloviny 19. století.

Dnešní zařízení (hlavní i oba boční oltáře) pochází z kostela sv. Petra a Pavla v Soběnicích na Litoměřicku. Reliéf sv. Marie Magdalény na hlavním oltáři je dílem řezbáře Pavla Špeldy z Č. Kostelce a nový oltář od výtvarníka Miloslava Gabriela z roku 1998.

Varhany, pocházející z kostela sv. Mikuláše v Mikulovicích u Kadaně, jsou z varhanářské dílny Guthů z Čisté u Rakovníka z roku 1836. V roce 2015 prošly generální opravou, kterou realizovala firma Bohumil Žloutek a syn ze Zásady u Jablonce n. Nisou. Dne 19. 07. 2015 varhany požehnal při první historické návštěvě farnosti litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Kostel byl opraven a znovu vysvěcen 19. 09. 1998.

Úsilím mnoha nadšenců povstal v 90. letech 20. století z trosek kostel, ze kterého zůstalo jen obvodové zdivo a naklánějící se dřevěná věž.  Od slavnostního znovuvysvěcení kostela, dne 19. 09. 1998, se v kostele konají bohoslužby a koncerty.